Praznik Svetega Duha - Binkošti
nazaj na prvo stran
Nazaj na prispevek: Telovo
Pojdi na prispevek: Velika Noč
Podaj svoje mnenje
Binkošti ali praznik Svetega Duha (tudi "praznik tednov") so praznični dan v cerkvenem koledarju.

Beseda binkošti izvira iz grške besede pentekoste, to je petdeseti, namreč petdeseti dan.

Na 50. dan po Veliki noči, kristjani praznujemo prihod svetega Duha, ki je simboliziran tudi z rdečo barvo v bogoslužju (za razliko od siceršnje bele barve). Sveti Duh naj bi se, po Lukovem poročilu (Apostolska dela 2,2-13), z ognjem in viharjem spustil na zbrane apostole. Sveti Duh je zbranim apostolom dal dar govorjenja v različnih jezikih. Po tem dogodku so govorili tako, da so jih lahko hkrati razumeli govorci različnih jezikov in narečij.

Z binkoštnim praznikom se za kristjane zaključuje velikonočni čas. Binkošti v krščanskih cerkvah praznujejo 50 dni po veliki noči, na ta dan pa se verniki spominjajo prihoda Svetega Duha in ustanovitve Cerkve. Po binkoštih se nadaljuje liturgični čas med letom, ki traja do začetka adventnega časa.

Carigrajski koncil je kot podobo Svetega Duha priznal goloba.

V pravoslavnih Cerkvah praznujejo na 50. dan po veliki noči praznik Svete Trojice, praznik Svetega Duha pa šele naslednji (51.) dan.

Binkoštna nedelja v Sloveniji ni dela prosti dan. Prav tako je z binkoštnim ponedeljkom, ki je v nekaterih državah dela prosti dan, v Sloveniji pa ne.

Tradicionalno je čas do Binkošti po naših cerkvah namenjen birmam. Zakrement svete birme je simbol prihoda svetega duha nad birmanca, ki tako postane zrel kristjan sposoben prepoznavati dobro in zlo ter se ga varovati.



pripravil: Branko Polanec